Dostanem odstupné, keď odmietnem miesto s novou náplňou práce?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

od roku 2001 som zamestnankyňou podniku. Teraz som na predĺženej rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí ku koncu júna. Medzičasom sa podnik pretransformoval dodatkom k zriaďovacej listine do podniku s iným názvom a pribudli aj iné pracovné činnosti.

V prípade, že mi bude ponúknuté miesto s novou náplňou práce, môžem túto odmietnuť a dostanem odstupné a aj mi preplatia zostávajúcu dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovná zmluva teda nezanikla, len sa zmenil zamestnávateľ/podnik. Ako zamestnanec ste o tejto zmene mali dostať Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu, pokiaľ sa Vám nemenili podstatné náležitosti pôvodnej zmluvy (miesto výkonu, druh práce, pracovná doba, mzdové podmienky). V prípade, že by sa zmenili, nový zamestnávateľ musí s Vami spísať dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve, kde budú tieto zmeny vymenované. Ak sa výrazne zmenia pracovné podmienky, nemusíte s nimi súhlasiť. Mohlo by ísť o výpoveď z nadbytočnosti. Ďalej záleží od toho, akou formou sa Vám skončí pracovný pomer.

Zákonník práce, §76 Odstupné

Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.


Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak.


S prianím pekného dňa,
Lenka