Dostanem materské z TPP, aj keď budem platiť nemocenské iba 90 dní?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

už tri roky pracujem ako SZČO (v slobodnom zamestnaní), kde si cez 2 roky platím odvody do SP vrátane nemocenského (viac ako 270 dní). Nakoľko výška materskej je v tomto prípade dosť žalostná, zvažujem možnosť zamestnať sa popri tom na TPP na 90 dní. SZČO činnosť by som si pred pôrodom pozastavila.

Dostanem materské z TPP, aj keď nebudem platiť nemocenské 270 dní ale iba 90?

Alebo sa to aj tak bude brať len zo SZČO?

Je možné požiadať o 2 dávky, teda aj ako SZČO aj ako TPP?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa Vám materská počítala iba z TPP (súbeh SZČO + TPP nevznikne), aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí. Len je potrebné požiadať o materské iba z TPP.

Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Uvádzate, že si platíte odvody do SP a ste teda SZČO s povinnosťou platiť odvody do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka