Dostala som výpoveď a zistila som, že som tehotná. Aké mám možnosti?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

dostala som výpoveď z dôvodu, že sa ruší celá pobočka, kde pracujem. Následne na to som zistila, že som tehotná. Budem pracovať ešte do 30.9.2024.

Aké mám možnosti?

Je lepšie ísť na úrad práce alebo na rizikové tehotenstvo?

Aké sú tam podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste išli hneď po skončení pracovného pomeru na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na ÚPSVaR, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Po skončení pracovného pomeru nárok na materské budete mať z ochrannej lehoty aj v prípade ak budete na PN, alebo budete na ÚPSVaR.

Súbeh tehotenského je možný aj s inými príjmami. Môžete súčasne poberať dávku v nezamestnanosti aj tehotenské.

S prianím pekného dňa,
Lenka