Do práce sa nevrátim zo zdravotných dôvodov. Musím vrátiť stabilizačný príspevok?

Zodpovedané
15. aug 2024

Dobrý deň,

prevzala som stabilizačný príspevok vo februári 2023. Od septembra som bola dlhodobo vypísaná do konca júla 2024. Dovolenku si čerpám od 1.8.2024, ktorá mi končí 21.8.2024. Vrátiť sa do práce už neviem so zdravotných dôvodov.

Mám pracovný pomer ukončiť dohodou alebo dohodou zo zdravotných dôvodov?

Akú čiastku príspevku musím vrátiť v takomto prípade?

Počíta sa aj práceneschopnosť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

stabilizačný príspevok je podmienený zotrvaním zdravotníckeho zamestnanca u zamestnávateľa po dobu troch rokov.

Do doby zotrvania zdravotníckeho pracovníka v pracovnom pomere sa nezapočíta doba materskej dovolenky aj rodičovskej dovolenky. Táto 3-ročná doba zotrvania u zamestnávateľa sa Vám teda predlžuje o čas čerpania materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, PN nad 45 dní.

V prípade, že Vám pracovný pomer skončí pred uplynutím tejto doby, vtedy by ste bola povinná vrátiť alikvotnú časť stabilizačného príspevku.

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo usmernenie, postup ako vypočítať alikvotnú časť stabilizačného príspevku na vrátenie. Výšku Vám vypočíta zamestnávateľ.
Pripájam link:
https://www.health.gov.sk/Clanok?mz-sr-usmernen...

Nemuseli by ste vrátiť stabilizačný príspevok v prípade, ak by ste dali výpoveď podľa § 69 Zákonníka práce. Citujem časť z neho:
1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

S prianím pekného dňa,
Lenka