Do februára 2023 som bola študentka, teraz som SZČO. Mám nárok na materské?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

pracujem ako SZČO, ale do februára 2023 som bola študentka a odvody za mňa platil štát. Otehotnela som v septembri 2023, som stále v ochrannej lehote.

Budem mať nárok na materské?

Bude sa mi rátať tých 270 dní, keď som bola študentkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať ešte aj aktívne nemocenské poistenie (alebo byť v ochrannej lehote). Dobrovoľným poistením túto podmienku splníte, predpokladám, že za szčo ešte neplatíte povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Tie sa budú posudzovať až po podaní daňového priznania za rok 2023. Bude záležať aký ste mali príjem. Pokiaľ ste štúdium úspešne ukončili, obdobie sa Vám započíta do povinného nemocenského obdobia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka