Do akého dátumu je možné nastúpiť na úrad práce tak, aby som mohla poberať podporu?

Zodpovedané
8. sep 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila. Som zamestnaná avšak na dobu určitú. 27.7.2024 som nastúpila na materskú, 31.8.2024 mi skončí zmluva so zamestnávateľom. Manžel by v priebehu do troch rokov dieťaťa rád nastúpil na otcovsku dovolenku. V rovnakom čase bude teda potrebné, aby som sa ja odhlásila z rodičovskej. Tým pádom by som sa zaevidovala na úrad práce a rada by som poberala pol roka podporu v nezamestnanosti.

Do akého dátumu je možné z mojej strany nastúpiť na úrad práce tak, aby som mohla poberať celé obdobie podpory v nezamestnanosti?

Nastúpiť môžem do dvoch rokov od nástupu na materskú, alebo do dňa, kedy mi skončila zmluva so zamestnávateľom?

Alebo tie dva roky sú obdobie dokedy už musím byť aj vyradená z úradu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky. Preto je potrebné sa zamestnať do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru, aby ste mali dva roky splnené práve z toho predchádzajúceho pracovného pomeru, obdobie na MD sa započíta.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka