Dieťa mi neprijali do škôlky. Ako môžem vykryť obdobie od 05/2024 do 09/2024?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

05/2024 bude mať dcéra 3 roky. Včera som sa rozprávala v spádovej škôlke a že na 99% mi ju od semptembra neprijmú z kapacitných dôvodov. Ak sa tak naozaj aj stane, viem, že existuje možnosť požiadať o predĺžený rodičovský príspevok po neprijatí dieťaťa do MŠ. Vyplácaný by mal byť následne od 09/2024.

Ako môžem vykryť to obdobie od 05/2024 do 09/2024?

Som nezamestnaná.

Môžem sa do toho septembra nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno (ak nie ste v evidencii na ÚPSVaR), v zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, príp. jasliach max. 4 hodiny denne.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka