Dá sa spätne dožadovať od zamestnávateľa čiastka za prenájom osobného notebooku na pracovné účely?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

od septembra 2023 som riadne zamestnaná na skrátený pracovný uväzok (20 hodín týždenne - 4 hodiny denne). Zmluvu mám na dobu určitú do septembra 2024.

Na pohovore mi bolo povedané, že dostanem pracovný notebook. Avšak už hneď v druhý pracovný deň po nástupe odo mňa vyžadovali, aby som si dočasne priniesla osobný notebook z domu. To som aj urobila. Každý mesiac som sa pýtala kedy dostanem pracovný notebook, ale doteraz som ho nedostala. Celý čas pracujem na osobnom notebooku, k práci potrebujem hlavne MS Office, čo mi tiež nebol moj zamestnávateľ schopný zabezpečiť. To, že odo mňa vyžaduje prácu na tabuľkách cez víkend, aby v pondelok ráno boli hotové, tu riešiť nemusím.

Dozvedela som sa, že mi chcú dať výpoveď. Našla som na pracovnom portáli inzerát na moju pracovnú pozíciu. Potom som písala hneď HR a ona mi napísala, že mi to chceli povedať až vtedy, keď za mňa nájdu náhradu. Dôvodom výpovede bude asi častá práca z domu, keďže mám 2 malé deti, ktoré navštevujú kolektív a sú často choré. OČR a ani PN som si nečerpala vždy som pracovala z domu tak, aby práca bola hotová.

Dá sa spätne dožadovať od zamestnávateľa nejaká čiastka za kvázi prenájom osobného notebooku na pracovné účely?

Podľa zmluvy mám 1-mesačnú výpovednú lehotu.

Ako to bude s výpoveďou?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozrite si, čo presne máte uvedené v pracovnej zmluve. Máte v nej uvedené, že Vám dajú k dispozícii ich notebook k vykonávaniu Vašich prác? Uzatvorili s nimi zmluvu, že budete používať Váš notebook za prípadadný poplatok?

Otázka je vhodnejšia do právnej poradne - pracovné právo.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka