Dá sa poberať daňový bonus v dvoch krajinách?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

partneri žijú v spoločnej domácnosti. Dieťa má trvalý pobyt v ČR aj SR. Zdravotné poistenie len v ČR.

Môže poberať na Slovensku daňový bonus matka Slovenka pracujúca na Slovensku, ktorá má trvalý pobyt v SR?

Môže si zároveň otec českej národnosti, trvalý pobyt v ČR a pracujúci v ČR žiadať daňovú úľavu v ČR na to isté dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

na uplatnenie daňového bonusu na Slovensku daňovník preukazuje splnenie podmienok zákona o dani z príjmov platného v SR. Môžete si uplatniť nárok na daňový bonus ak ste rezidentom na SK a viete zdokladovať, že stredobom záujmom je SK.

Ak otec splní podmienky, môže poberať daňový bonus v Čechách podľa českej legislatívy. Môže si uplatniť v zahraničí zvýhodnenie na dieťa, ktoré umožňuje daňová legislatíva platná v zahraničí a nemá to vplyv na uplatnenie daňového bonusu na dieťa na území SR.

S prianím pekného dňa,
Lenka