Dá sa do poisťovne doložiť potvrdenie o štúdiu na vysokej škole aj spätne?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

od roku 2020 doteraz som bola študentkou VŠ v Českej republike. Momentálne mám štúdium prerušené na 1 rok. Volala som do poisťovne s tým, či to musím niekde nahlásiť. Som SZČO a doteraz som si zdravotné odvody neplatila, keďže som bola študent. V aplikácii som nevidela žiadnu výzvu na platbu. Od januára mi prišli preddavky vo výške cca 22 EUR. Pán mi povedal, že keď študujem v zahraničí, tak je potrebné to nahlásiť, keďže pri štúdiu v zahraničí dodávam všetky tieto informácie do poisťovne ja.

Z toho mi vyplýva, že by som mala dodávať aj potrvrdenie o štúdiu stále každý rok ja. Dala som ho tam však len v prvý rok čo som nastúpila, potom už nie. Žiadny nedoplatok z poisťovne mi nikdy neprišiel.

Je možné, že mi príde od nich nedoplatok za minulý rok?

Je možné im spätne poslať potvrdenie o štúdiu za obdobie, v ktorom som im to nedodala?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba ísť osobne do pobočky zdravotnej poisťovne, doložiť im potvrdenie o štúdiu kým ste nemali prerušenú VŠ, aby sa vedelo presne určiť dokedy ste boli študentom. Oni Vás stále vedú ako študenta, preto Vám nedošiel nedoplatok.

S prianím pekného dňa,
Lenka