Čo znamená zmena ochrannej lehoty?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o ochrannej lehote. Viem, že donedávna platilo, že išlo o reťazový pôrod ak žena nastúpila na materskú dovolenku do troch narodenín staršieho dieťaťa.

Moja situácia: TPP trvá, momentálne som na RD so synom (do 9/2024). Pri tomto tehotenstve som mala nárok na tehotenské a aj materskú.
Otehotnela som a termín pôrodu mám 11/2024.

Budem mať nárok na tehotenské?

Budem mať nárok na materskú?

Čo vlastne znamená zmena "ochrannej lehoty" a do akej miery ovplyvňuje uznanie/neuznanie vyššie spomenutých dávok?

Ak budem mať nárok na tehotenské a materskú, čo musím podniknúť aby mi boli tieto dávky priznané?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské aj materskú, nakoľko pracovný pomer stále trvá. Prípadná PN neovplyvní novú materskú.

Medzi koncom rodičovskej dovolenky a začiatkom novej materskej dovolenky sa môžete vrátiť do práce, alebo čerpať dovolenku (počas MD mohol vzniknúť nárok), alebo ísť aj na PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka