Čo znamená neplatená PN?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Po ukončení MD budem pravdepobne PN. No veľmi tomu nerozumiem, ak by som ostala tehotná počas tejto doby. PN som pred materskou mala 21 týždňov a viem, že na platenej PN môžem ostať zvyšných 31 týždňov z tých 52. Ďalej už len neplatená PN.

Nestrácala by som kvôli tejto neplatenej nárok na materské (prípadne aj tehotenské)?

Neplatenú PN chápem tak, že mám prerušené nemocenské poistenie, alebo sa mýlim?

Ako inak by s dalo vykryť obdobie medzi PN (platenou) a nástupom na materskú tak, aby som nestratila nárok?

Napadá mi ešte čerpanie dovolenky. Ale aj to asi môže byť problém, ak by nebolo dostatok dní do nástupu na MD.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste zostali na PN aj po 31 týždňoch (čo ostalo po predchádzajúcej PN), a teda by ste mali neplatenú PN, pokiaľ by stále trval pracovný pomer, po skončení PN (už tej neplatenej) by ste mali prerušené nemocenské poistenie, potrebovali by ste ho obnoviť napr. čerpaním dovolenky. Nabehlo by nové nemocenské poistenie a z neho ísť na materskú.

Do 270 dní nemocenského poistenia potrebných pre nárok na materskú by sa nezapočítala doba iba počas neplatenenej PN, dni na platenej PN by sa započítali /tých 31 týždňov. Takisto by sa započítala aj predchádzajúca materská, t.j. 14 týždňov. To už splníte 270 dní. Len či by boli za posledné dva roky od predpokaldaného dňa pôrodu, záleží teda kedy by ste otehotneli.

S prianím pekného dňa,
Lenka