Čo všetko musím spĺňať, aby mi vznikol nárok na príspevky?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom finančných príspevkov pre tehotné a budúce mamičky. S manželom sa snažíme o dieťatko, ale momentálne situácia v mojej práci nie je najlepšia. Som tam zamestnaná od roku 2021. Finančná situácia firmy sa zhoršila, tak rozmýšľam, že podám výpoveď, kým ešte vedia vyplácať mzdy. Lenže by som nechcela prísť o finančné príspevky ako tehotenské a materské.

Čo ak sa otehotniem práve vtedy, keď som nezamestnaná?

Čo všetko musím spĺňať, aby mi vznikol nárok na príspevky?

Mám nárok na príspevky, keď otehotniem, keď budem nezamestnaná a evidovaná na úrade práce?

Je dobrým riešením, ak by som sa dobrovoľne poistila?

Koľko by som musela vtedy platiť mesačne?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali by ste nárok na PN, tehotenské, materské z ochrannej lehoty, pokiaľ by ste otehotneli najneskôr do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru).

Dobrovoľne poistiť sa môžete. Minimálny VZ pre rok 2024 je 652 EUR, poistné celkom: 216,13 EUR za 1 mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka