Čo všetko mám vybaviť, keď dcéra dovŕši 3 roky?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

dcéra bude mať 3 roky v januári 2025. Mne skončí rodičovský príspevok a do škôlky ju zoberú až od septembra 2025.

Čo všetko mám vybaviť?

Môžem sa prihlásiť na ÚPSVaR ako nezamestnaná, alebo ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po skončení poberania rodičovského príspevku:

  • Môžete sa zaevidovať na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny a zdravotné poistenie bude platiť za Vás štát.
  • Alebo byť dobrovoľne nezamestnaná a v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka