Čo vplýva na výšku materského príspevku?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na predĺženej rodičovskej dovolenke do 6. roku veku syna (jún) kvôli jeho zdravotnému stavu a poberám rodičovský príspevok. Plánujeme druhé dieťa v spolupráci s CAR, ale nevieme či a kedy sa podarí mi otehotnieť. Môj zamestnanecký pomer stále trvá.

Čo vplýva na výšku potenciálnej materskej?

Čo sa lepšie oplatí?

Mám sa od júna zamestnať aspoň na čiastočný úväzok?

Alebo si mám vyčerpať zvyšnú dovolenku a následne registrovať na ÚPSVAR?

Alebo mám ísť na PN (čo je dosť pravdepodobne pre komplikácie pri predošlom tehotenstve)?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ideálne neukončiť pracovný pomer. Ak by sa ukončil, tak pred jeho skončením obnoviť si nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), aby Vám vznikol nárok na nové materské.

Pokiaľ by ste mali zdravotné potiaže, rizikové tehotenstvo, hneď po skončení rodičovskej dovolenky ísť na PN až po nástup na materskú. V takomto prípade by materská nemala byť nižšia ako predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka