Čo v prípade, že sa od 1. júla zamestnám a v novej práci sa mi nebude páčiť?

Zodpovedané
5. júl 2024

Dobrý deň,

15.5.2024 mi skončila pracovná zmluva na dobu určitú. Od 10.5.2024 som na PN až do dnešného dňa. Na úrad práce som sa zatiaľ nešla nahlásiť.

Ak pôjdem od júla, platí mi stále 6 mesiacov na úrade práce alebo už len 5, keď som mesiac PN?

Čo v prípade, že sa od 1. júla zamestnám a v novej práci sa mi nebude páčiť?

Budem mať potom nárok ísť na úrad práce a poberať 50% z platu?

Ďakujem

Dobrý deň,

podporné obdobie v nezamestnanosti je 6 mesiacov.

Ak by Vám nová práca nevyhovovala, môžete si zbytok nevyčerpanej dávky nezamestnosti dočerpať do dvoch rokov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka