Čo sa stane, keď dám výpoveď počas tehotenstva?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako postupovať v prípade výpovede zo strany zamestnanca v tehotenstve. Som v 5. mesiaci, v práci mi nevychádzajú v ústrety, je tam zima a veľa fyzicky ťažkej práce. Práve som do práce znova nastúpila po PN a cítim, že je vedenie kvôli tomu nespokojné. Materská mi začína vo februári. Už to tam psychicky nezvládam.

Čo by sa stalo, ak by som dala výpoveď?

Mala by som nižšiu materskú?

Prišla by som o nejaké nároky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade ukončenia pracovného pomeru by ste na materskú išli v ochrannej lehote.
V takomto prípade sa rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude zisťovať ku dňu zániku nemocenského poistenia. Ak by sa neukončil pracovný pomer, tak by sa posudzoval rok 2022, keďže na MD nastupujete v 2023.
Nárok na dovolenku by ste v prípade trvania pracovného pomeru mali po celý rok 2022 a aj počas obdobia MD v 2023.

Tehotná zamestnankyňa nesmie vykonávať práce, ktoré sú zakázané tehotným ženám, resp. podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo. Rovnako nesmie vykonávať tie práce, ktoré sú fyzicky namáhavé a škodia jej organizmu.

Okrem zoznamu zakázaných prác môže ísť aj o práce uvedené v prípadnom lekárskom posudku.

Odporúčam Vám preštudovať si priložené linky:
https://www.epravo.sk/top/clanky/praca-a-tehote...

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-272

S prianím pekného dňa,
Lenka