Čo po materskej, keď som nezamestnaná?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako postupovať ďalej po skončení materskej dovolenky. Pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú do 30.11.2023, od 1.12.2023 som nastúpila na materskú dovolenku. Tá mi momentálne končí a neviem ako správne postupovať ďalej. S dcérou chcem ostať doma do 3 rokov.

Ak požiadam o rodičovský príspevok, je potrebné sa evidovať aj na úrade práce ako nezamestnaná?

Kto za mňa bude platiť zdravotné poistenie?

Je potrebné si doplácať dôchodchovské poistenie a ešte niekde sa evidovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na dávku v nezamestnanosti je vtedy, keď splníte podmienku, že v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie budete poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. Pokiaľ podmienku splníte, zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru. Štát platí na zdravotné poistenie za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR.

Poberať dávku v nezamestnanosti môžete vy bez poberania rodičovského príspevku, ale o rodičovský príspevok môže požiadať druhá oprávnená osoba (napr. druhý rodič). Nie je možný súbeh poberania rodičovského príspevku a dávky v nezamestnanosti tou istou osobou.

Až po skončení poberania dávky v nezamestnanosti, môžete vy požiadať o rodičovský príspevok, nakoľko v čase, kedy by sa Vám vyplácal rodičovský príspevok, nemôže byť súčasne vyplácaná aj dávka v nezamestnanosti. Keď budete poberať rodičovský príspevok, štát platí na zdravotné poistenie aj za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka