Čo by som mala robiť, aby som mala nárok na materskú na Slovensku?

Zodpovedané
9. júl 2024

Dobrý deň,

momentálne pracujem vo Švajčiarsku, je to už dva roky a vždy je to letná a zimná sezóna. Zistila som, že som tehotná. Vždy medzi sezónami cestujeme domov a sme evidovaní na úrade práce. Vo Švajčiarsku som si zisťovala a na materskú nárok nemám. V októbri mi končí pracovná zmluva a plánujeme ostať už na Slovensku.

Čo by som mala robiť, aby som mala nárok na materskú na Slovensku?

Keď si zo Švajčiarska donesiem formulár E104, bude mi na Slovensku zarátané nemocenské poistenie?

Pomôže mi, keď sa na Slovensku ešte zamestnám?

Niekde som sa dočítala, že keby sa na 90 dní zamestnám, tak nesmiem byť za toto obdobie na PN. Následne by mi z toho rátali materskú.

Pochopila som to správne?

Mohla by som si sama už teraz začať platiť nemocenské na Slovensku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničným dávkam sa nevenujem, iba okrajovo.

Všeobecne platí, že ak ste pracovali a boli nemocensky poistená v inom členskom štáte, nárok na nemocenské dávky tehotenské/materské si uplatňujete podľa predpisov tohto štátu, aj keď už ste sa vrátili na Slovensko.

Ak by ste otehotneli ešte v zahraničí a v zahraničí by zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám v zahraničí nárok na materské, mohli by ste si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste poberali dávku v nezamestnanosti.

O dávku v nezamestnanosti je lepšie požiadať v zahraničí, nakoľko ste tam mali posledné zamestnanie. Sociálna poisťovňa preverí Vaše poistenie v zahraničí. Na základe toho čo overia, Vám potom môžu uznať podporu v nezamestnanosti aj nemusia.

Viď:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/praca-...

V prípade, ak by ste sa ešte stihli zamestnať, prípadne dobrovoľne sa poistiť, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava doba poistenia nielen v SR ale aj v inom členskom štáte.

Prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení. Dobu poistenia v inom štáte sa preukazujete prostredníctvom formulára E 104.

Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské sa počíta z minimálneho základu. V prípade zamestnania, aby sa materská počítala z príjmu od nového zamestnávateľa je potrebné, aby ste u neho mali odvedené nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, a to bez dní na prípadnej PN.

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka