Čo ak si o bonus požiada otec dieťaťa, ktorý s ním nežije v spoločnej domácnosti?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

môj bývalý priateľ mi práve volal a pýtal sa ma, či si budem robiť daňové priznanie. Chcel vedieť, či si budem uplatňovať daňový bonus na malého. Vravela som mu, že ja keďže som na rodičovskej dovolenke, tak daňové priznanie robiť nemusím. Následne sa ma opýtal, že či si môže zapísať on malého do daňového priznania.

Ak som sa dobre dočítala, tak on nárok na daňový bonus nemá, keďže nežije s dieťaťom v domácnosti.

Ale môže si napr. zapísať, že má vyživovaciu povinnosť?

Čo ak by si o bonus požiadal?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nevznikne mu nárok na poberanie daňového bonusu. Jednou z hlavných podmienok je spoločná domácnosť.

Ak by poberal daňový bonus i napriek tomu, môžete dať podnet na Finančnú správu alebo na Inšpektorát práce. Po následnej kontrole bude musieť neoprávnene priznaný a vyplatený daňový bonus vrátiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka