Čo ak mi po návrate z rodičovskej nepreplatia dovolenku kvôli nedostatku financií?

Zodpovedané
12. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Som na predĺženej rodičovskej dovolenke so synom a zamestnávateľ ma pri predlžovaní RD informoval, že momentálne pre mňa nemajú miesto, som nadbytočná. Vo firme som zamestnaná 17 rokov, no nedarí sa jej. Je tam riziko, že v nasledujúcich mesiacoch skončí. Kolegyňa mi naznačila, že je možné, že po mojom návrate z RD mi ani dovolenku nepreplatia pre nedostatok financií.

Je naozaj možné prísť o moje nároky (preplatenie dovolenky, odstupné)?

Je možné dostať výpoveď (nie skončenie pracovného pomeru dohodou) počas RD, ak s ňou súhlasím (teda v podstate skončenie dohodou, ale so zachovaním “výhod” výpovede ako je odstupné a výpovedná doba)?

Najlepším riešením by bolo pre mňa nechať sa ešte teraz čo najskôr vyhodiť zamestnávateľom s výpovednou dobou a odstupným, avšak som na RD v ochrannej dobe. Novú prácu si budem istotne dlho hľadať a tieto financie by mi veľmi pomohli. Chcem sa na rozhovor so šéfom pripraviť, lebo zo skúsenosti viem, že sa to bude snažiť uhrať nie v môj prospech.

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže dať výpoveď iba vo výnimočných situáciach, nakoľko ste v ochrannej dobe. A to v prípade, ak by končil svoju činnosť, alebo sa premiestňoval a z nadbytočnosti - s nárokom na odstupné. Môže dať aj dohodu. Nepodpisujte dohodu o ukončení pracovného pomeru, pokiaľ tam nebude uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru, aby ste mali nárok na odstupné.

Vy výpoveď nepodávajte, inak stratíte nárok na odstupné. Nevyčerpanú dovolenku Vám preplatia pri skončení pracovného pomeru.
Dôvod:

  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.

Viac o odstupnom nájdete v priloženom linku. Sú tam možnosti, ktoré platia aj pre Vás:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ak by Vám nepreplatili nevyčerpanú dovolenku s odstupným, tak odporúčam kontaktovať Inšpektorát práce.
https://www.ip.gov.sk/ako-postupovat-vo-veci-ne...
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka