Čo ak je otec na materskej a dieťa v škôlke alebo v jasliach?

Zodpovedané
15. júl 2024

Dobrý deň,

mám 2-ročného syna, ktorý má od septembra nastúpiť do škôlky. Ja vtedy nastupujem do novej práce a rátam s tým, že budem potrebovať sa veľa učiť a usilovne pracovať hlavne prvé mesiace.

Syn počas septembra bude mať taký adaptačný režim, že musíme po neho chodiť skôr. Plus hrozí, že dostane sople a ostane doma na pár týždňov. Máme jeste druhé dieťa, ktoré ide do druhej triedy a tiež potrebuje istú starostlivosť.

Na tieto veci nebudem počas septembra - novembra mať čas. Zvažovala som si nájsť opatrovateľku, ktorá by mi z deťmi pomohla aspoň počas skúšobnej doby v novej práci. Potom som si spomenula, že manžel ešte nebol na materskej, tak by mohol tu možnosť využiť teraz.

Na nete som však našla takéto info: “Čo však prípade, ak je otec na materskej a dieťa v škôlke alebo v jasliach? Otcovi dieťaťa sa zväčša neprizná nárok na materské vtedy, ak dieťa navštevuje predškolské zariadenie, t. j. škôlku alebo jasle.”

Dalo by sa nejakým spôsobom ošetriť náš prípad tak, aby manžel nárok na materskú dovolenku dostal?

Napríklad tak, že by detia išlo do škôlky len na polovicu dňa.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, Sociálna poisťovňa vyžaduje pri nástupe otca na materskú čestné vyhlásenie o tom, či dieťa navštevuje predškolské zariadenie.

Ak dieťa začne navštevovať škôlku, je podľa Sociálnej poisťovne Vašou povinnosťou túto skutočnosť oznámiť. Môžu následne odobrať, alebo vôbec nepriznať materskú. SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka