Chcem ukončiť zmluvu a poberať dávku v nezamestnanosti. Aký bude jej výpočet?

Zodpovedané
26. júl 2024

Dobry deň,

som zamestnaná, no v roku 2022 som pracovala na polovičný úväzok a mala som menší plat ako od 1/2023, keď som nastúpila na plný úväzok. V 6/2023 som mala ešte jedno zamestnanie popri svojej práci ale len mesiac, čo mi pomohlo navýšiť si výšku materskej.

Od 10/2023 som poberala materskú, teraz poberám rodičovský. Chcem ukončiť zmluvu a poberať dávku nezamestnanosti (manžel si na seba vezme rodičovský príspevok).

Aký bude výpočet dávky?

To sa priemeruju všetky mesiace 2 roky pred nástupom na úrad práce?

Priemeruje sa aj materská?

A čo ten mesiac v inej práci?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ).

Rozhodujúce obdobie sú dva roky, ktoré predchádzajú dňu zaradenia do evidencie na úrade práce. DVZ = vymeriavacie základy, sú teda príjmy, z ktorých sa platili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období, ktoré sa sčítajú a vydelia sa počtom dní rozhodujúceho obdobia (do tohto počtu dní sa nezapočítavajú dni neplatenia poistného, dni na rodičovskej a materskej dovolenke).

Vo Vašom prípade materská a rodičovský príspevok neovplyvnia výpočet dávky v nezamestnanosti. Výpočet bude zo všetkých príjmov za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka