Chcem sa znovu poistiť, aby som mala nárok na materské/tehotenské. Môžem si doplatiť rozdiel, ktorý mi chýba?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

platila som si dobrovoľné poistenie od polovice februára 2024 do konca júla 2024. Teraz som zistila, že som tehotná. Mám zaplatených cca 167 dní. Chcem sa znovu poistiť, aby som mala nárok na materské/tehotenské. Ešte mám dva mesiace z roku 2022, ktoré by sa mi do tehotenského počítali.

Môžem si zaplatiť cca tri mesiace - ten rozdiel, ktorý mi chýba do 270 dní, aby nárok vznikol a následne si poistenie zrušiť?

Bude mi materská dávka uplatnená z ochrannej lehoty?

Alebo to tak nefunguje a musím sa zase prihlásiť na dobrovoľné poistenie a platiť si ho celé tehotenstvo do materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

zaregistrujete sa na DNP kvôli chýbajúcim dňom a po ich "doplnení" následne chcete zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a požiadať o materské z ochrannej lehoty? Pokiaľ splníte 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, je to možnosťou.

Ak by Vám vzniklo nové nemocenské poistenie, automaticky zanikne ochranná lehota a uplatnil by sa nárok na materské z nového nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka