Chcem dosiahnuť maximálnu podporu. Ako postupovať, keď firma zanikne v 9/2023?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke do 04/2024. Teraz v septembri nastane zánik firmy, v ktorej som zamestnaná od roku 2009, takže budem nezamestnaná. Môj plán je pokračovať v RD a po skončení sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná.

Ako pokračovať, ak chcem dosiahnuť maximálnu podporu?

Viem, že môžem požiadať firmu o čerpanie 1 dňa dovolenky, aby sa obnovilo sociálne poistenie.

Kde mám nahlásiť ukončenie RD, ktoré sa týka iba jedného dňa?

Môže sa stať, že mi firma nevyhovie čerpať si dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

čerpanie dovolenky je kvôli navýšeniu výšky podpory. Nárok na podporu by ste mali aj v prípade keby ste nečerpali dovolenku.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak ste nemali príjem počas RD a čerpali by ste po ukončení RD deň - dva dni dovolenku, týmto by sa aktivovalo poistenie v nezamestnanosti. Ak by sa Vám hneď ukončil pracovný pomer, potom by sa Vám podpora v nezamestnanosti navýšila (možno aj na max) vďaka pár dňom dovolenky a zbytku preplatenej dovolenky, príp. vyplateného odstupného.

O čerpaní dovolenky a o ukončení RD nahlasujete iba zamestnávateľovi. Zamestnávateľ Vám môže vyhovieť, ale aj nemusí.

S prianím pekného dňa,
Lenka