Chcela by som popri štúdiu na vysokej škole na Etsy predávať digitálne produkty. Je potrebné založiť si živnosť?

Zodpovedané
28. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som popri štúdiu na vysokej škole na Etsy predávať digitálne produkty.

Je potrebné si založiť živnosť?

Ako to je celkovo s daňami?

Čítala som, že ak produkty predávate do iných krajín (napr. USA), tak dane neodvádzam tu ale u nich.

Je to pravda?

Tiež som čítala aj to, že do istej sumy nemusia dane odvádzať.

Je potrebné odvádzať dane hneď zo začiatku?

Spadá predaj digitálnych produktov pod slobodné povolanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

s Etsy nemám skúsenosti, aj keď stránku som si pozrela. V podstate predávate svoje výrobky alebo produkty do celého sveta.

Nemusíte mať žiadne oprávnenie a ani nič podobné, pokiaľ predáte niečo len jednorazovo, občasne alebo príležitostne. Príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú do výšky 500 EUR (podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov).

Ak už však predávate produkty pravidelne za účelom zisku, mali by ste mať už založenú živnosť.

Našla som Vám aj takúto odpoveď:
→ Musím mať pri predaji na Etsy živnosť?
Platí to isté ako pri slovenských či českých portáloch. Na Etsy si môžete vytvoriť účet a predávať svoje výrobky ako súkromná osoba. Pri vytváraní účtu dokonca Etsy píše, že väčšina tvorcov takto začína. Ale podľa slovenských zákonov to nie je legálne.

Pokiaľ by ste predaj uskutočňovali len príležitostne a v malom množstve a ak by išlo o výsledok Vašej duševnej tvorivej činnosti - ako dielo, potom by sa na Vás vzťahoval autorský zákon. Teda by ste nemali povinnosť ohlasovať živnosť na živnostenskom úrade. Povinnosť registrácie na daňovom úrade by Vám však ostala, DIČ je potrebné.

Odporúčam link, prípadne napíšte autorke e-booku:
https://somhandmadetvorca.sk/ako-predavat-na-etsy/

Následne si dajte pozor na Zákon o DPH. Hlavne ak od zahraničných portálov dostanete faktúry za služby. Viac nájdete aj v priloženom linku:
https://www.ekonoom.sk/dph/som-zivnostnik-dodav...

S prianím pekného dňa,
Lenka