Celý mesiac som práceneschopná. Mám nárok na prídavok na dieťa?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

celý mesiac som PN.

Mám nárok na prídavok na dieťa?

Bežne je vyplácaný spolu so mzdou.

Môže firma siahnuť na prídavok na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

prídavok na dieťa vypláca UPSVaR, nie zamestnávateľ.

Pravdepodobne ste mali na mysli daňový bonus na dieťa. Aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, potrebujete mať zdaniteľný príjem. Teda iný príjem ako PN. Počas celomesačnej PN daňový bonus nebudete mať vyplatený.

Po skončení roka môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, kde si môžete douplatniť nevyplatený daňový bonus (DB) za mesiace kedy by ste boli na PN. Žiadosť o ročné zúčtovanie sa podáva do 15. februára. Výška DB sa prepočíta podľa celoročného príjmu a bude záležať koľko zarobíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka