Bývalá manželka poberá rodinné prídavky a daňový bonus. Má na uvedené dávky nárok, keď dcérka býva u mňa?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

6.9.2021 okresný súd Skalica rozhodol o striedavej starostlivosti dcéry. Od rozhodnutia súdu dcéra žije len so mnou a u bývalej manželky nebola ani raz doteraz na 14 dní v mesiaci ako nariadil súd. Bývalá manželka poberá od štátu rodinné prídavky a mesačný daňový bonus.

Má na tieto dávky nárok, keď neplní nariadenie súdom?

Takto využíva štát vo svoj prospech a podľa mňa je to podvod.

Ďakujem

Dobrý deň,

daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa možno znížiť daň len o sumu daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Ak neboli podmienky splnené, nemá nárok na daňový bonus aj napriek striedavej starostlivosti = zverené dieťa nebolo s ňou v spoločnej domácnosti.

To isté platí o prídavkoch = nestará sa o nezaopatrené dieťa.

Podajte podnet na Finačnú správu, môžete kontaktovať aj ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka