Budú sa mi pri výpočte materskej započítavať aj odvody, ktoré som platila ako SZČO?

Zodpovedané
17. nov 2022

Dobrý deň,

od augusta 2020 som prešla na živnosť. Prvý rok som neplatila odvody. Odvody som zaplatila až v roku 2021 za mesiace október a november (60 dní). Živnosť som potom pozastavila a je pozastavená doteraz. Od marca do apríla 2022 som bola 47 dní zamestnaná na TPP, potom od júna do augusta u iného zamestnávateľa 92 dní a momentálne som od októbra zamestnaná v novej práci. Termín pôrodu mám stanovený na 10.2.2023.

Budú sa mi pri výpočte materskej započítavať aj odvody, ktoré som platila ako SZČO?

Inak mi 270 dní poistenia za posledné dva roky nevychádza.

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienkou je, aby ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do tohto počtu 270 dní sa započítava okrem doby aktuálneho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatníte materské, aj doba iného už ukončeného nemocenského poistenia.

Ak ste v rámci szčo boli povinne nemocensky poistená, bude sa Vám počítať aj táto doba.

S prianím pekného dňa,
Lenka