Budem živnostník, ktorý ponúka služby. Budú moje výdavky len zdravotné a sociálne odvody?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

od budúceho mesiaca som sa rozhodol, že budem živnostník, ktorý ponúka služby.

Budú moje výdavky len zdravotné a budúci rok sociálne odvody?

Materiál a ani nič iné nekupujem, dodáva objednávateľ. Proste prídem, spravím robotu, vyúčtujem faktúru.

Bude mi stačiť iba tabuľka v exceli, kde si budem zaznamenávať príjmy a aké výdavky?

Alebo skôr paušálne?

Keď vystavím faktúru ako neplatca DPH a na účet mi príde daná suma, tak s nimi môžem hneď disponovať?

Napr. Faktúra na 200 EUR, tak si na osobný účet môžem previesť všetkých 200 EUR?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

od začiatku živnosti si platíte odvody do zdravotnej poisťovne. Povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie vzniká v prípade, ak Vaše príjmy zo živnosti prekročia hranicu platnú pre daný rok. Či vzniká povinnosť a výšku odvodov prehodnocuje sociálna poisťovňa na základe podaného daňového priznania.

Povinnosť platiť vzniká vždy k 1.7. nasledujúceho roka. U Vás to bude 01.07.2025, ak nepožiadate o odklad DP za rok 2024, ak si založíte živnosť počas roka 2024.

Pre živnostníkov už je povinná elektronická komunikácia s daňovým úradom.

Okrem jednoduchého účtovníctva si môže uplatňovať preukázateľné daňové výdavky:

  • vedením daňovej evidencie,
  • uplatňovať daňové výdavky formou paušálnych výdavkov.

Vedenie Jednoduchého účtovníctva je len jeden zo spôsobov uplatňovania preukázateľných (skutočných) daňových výdavkov.
V jednoduchom účtovníctve je vždy dôležitý príjem a výdavok a rozdelenie, či patria medzi ovplyvňujúci základ dane.

Ku všetkým spomínaným možnostiam budete potrebovať Vami vystavené faktúry (môžu byť v exceli) a ich úhrady. Predpokladám, že Vám budú platby uhrádzať na Vami uvedený účet. Tým pádom výpisy z bankového účtu. Ak máte nejaké výdavky, ktoré súvisia s Vašou podnikateľskou činnosťou, môžete si ich ukladať a pri riešení základu dane v daňovom priznaní si následne vybrať spôsob: Či Vám bude vhodnejší "paušál," daňová evidencia alebo jednoduché účtovníctvo.

Ak si uplatníte paušálne výdavky, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré sú povinné platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Toto zaplatené poistné a príspevky si môžete uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je živnostník povinný viesť evidenciu o:

  • Príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.
  • Zásobách a o pohľadávkach.

V tomto prípade postačí evidencia aj v exceli. S peniazmi, ktoré Vám prídu na účet, môžete hneď disponovať a môžete si ich previesť aj na osobný účet.

Medzi jednoduchým účtovníctvom a daňovou evidenciou je výhodnejšia daňová evidencia.

Pri akomkoľvek uvedenom spôsobe odporúčam využiť služby účtovníka alebo účtovnej firmy.

Potrebujete znalosti zo zákonov:

  • Zákon o dani z príjmov
  • Zákon o účtovníctve
  • Zákon o dani z pridanej hodnoty
  • Postupy účtovania
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o zdravotnom poistení

mnoho iných zákonov

Vo Vašom prípade by Vám postačilo uplatňovať daňové výdavky formou paušálnych výdavkov.

S prianím pekného dňa,
Lenka