Budem si musieť platiť zdravotné a sociálne odvody, keď nepozastavím živnosť?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

od februára pracujem na živnosť, platím len zdravotnú a v apríli mám termín pôrodu.

Keď nepozastavim živnosť, budem si musieť platiť zdravotné a sociálne odvody?

Zmluvu mám s firmou, kde som pracovala ako živnostníčka. Treba tam dvíhať ťažké veci.

Mám nárok na niečo?

Ďakujem

Dobrý deň,

vy ste SZČO, nie zamestnanec. Riadite sa Obchodným zákonníkom. Zákonník práce platí pre zamestnancov.

Nárok na tehotenské a materské Vám momentálne nevznikne, nie ste v ochrannej lehote, nemáte aktívne nemocenské poistenie a za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia. Túto podmienku neviem posúdiť, záleží čo bolo v roku 2022, ale je potrebné splniť všetky podmienky.

Budete mať nárok na poberanie rodičovského príspevku od narodenia dieťaťa.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie.

Ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Je teda na Vás, či budete platiť preddavky. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

Odvody do Sociálnej poisťovne ste teraz neplatili, po podaní daňového priznania Sociálna poisťovňa posúdi Váš príjem, a bude záležať či presiahnete hranicu príjmov a vznikne Vám povinnosť platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka