Budem robiť na dohodu. Môžem si uplatniť daňový bonus na deti?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobry deň,

črtá sa mi možnosť práce na dohodu. Konkrétne sa jedná o dohodu o pracovnej činnosti formou home officu v rozsahu 10 hodín týždenne. Časový rozvrh práce si určujem sama a budem si zapisovať odpracované dni a hodiny do výkazu.

Môžem si uplatniť daňový bonus na deti?

Mám 4 deti a manžel si daňový bonus nebude uplatňovať.

Druhá otázka sa týka zdravotných a sociálnych odvodov. Aktuálne som nahlásená v ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, pretože 3,5-ročná dcérka ešte nechodí do MŠ. Zdravotné odvody mi platí štát.

Čo je pre mňa výhodnejšie?

Je lepšie prihlásiť ju do MŠ len na 4 hodiny denne s tým, že by mi zdravotné odvody naďalej platil štát a ostala by som naďalej vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Zamestnávateľ sa vyjadril, že zdravotné odvody za mňa bude platiť len tie dni, ktoré reálne vykážem ako odpracované. Keďže si časový rozvrh práce urcujem sama a ide o prácu z domu v rozsahu 10 hodin týždenne, môžem si vykázať prácu každý den po 2 hodiny.

Chápem to správne, že v takom prípade by mi zdravotné odvody platil v plnom rozsahu zamestnávateľ?

Je to tak aj so sociálnymi odvodmi?

Je vôbec možné byť zároveň vedená v ZP ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov a zároveň pracovať takouto formou?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste mali dohodu s pravidelným príjmom (pracovný týždeň po - pia, resp. 5 dní po 2 hod.), tak všetky odvody za celý mesiac platí zamestnávateľ - aj do SP a aj ZP.

Aj z dohody môžete mať nárok na DB. Výška daňového bonusu sa prepočíta podľa Vášho príjmu.

Ak už uzatvoríte dohodu ako som uviedla vyššie, v takomto prípade za Vás už bude platiť odvody zamestnávateľ. Tým pádom už nebudete poistencom štátu - a v ZP ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku.

S prianím pekného dňa,
Lenka