Budem po obnovení živnosti platiť odvody?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

od roku 2019 mám prerušenú živnosť. Teraz by som ju chcela obnoviť.

Budem platiť odvody?

Bolo by lepšie zatvoriť ju a otvoriť novú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to, či živnostníkovi po obnovení živnosti vzniká povinnosť platiť odvody do SP závisí od dĺžky prerušenia živnosti a výšky príjmov zo živnosti.

Ak k 1. júlu kalendárneho roka pred obnovením živnosti príjem SZČO za predchádzajúci kalendárny rok presiahol stanovenú hranicu, platiť odvody do SP po obnovení živnosti bude. Záleží od výšky príjmu.

Do konca júna 2024 sa pri posudzovaní toho, či sa SZČO obnoví platenie sociálnych odvodov, berie do úvahy hrubý príjem SZČO za rok 2022.

Ak ste mali po celý rok 2022 prerušenú/zrušenú živnosť, tak Vám nevznikne povinnosť platiť odvody do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka