Budem musieť vrátiť rodičovský príspevok?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

prišiel mi rodičovský príspevok, ktorý mi už zrejme nemal prísť. Podávala som aj žiadosť o zastavenie.

Môže ho Sociálna poisťovňa spätne vymáhať?

Je tam nejaká časová lehota?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám bola neoprávnene vyplatená dávka, môžu od Vás samozrejme požadovať vrátenie dávky. Je potrebné komunikovať priamo s ÚPSVaR.

Ak bol rodičovský príspevok vyplatený neprávom alebo vo vyššej sume:

  • Oprávnená osoba je povinná vrátiť rodičovský príspevok alebo jeho časť za obdobie, za ktoré mu bol takto vyplatený.
  • Právo na vrátenie rodičovského príspevku zaniká uplynutím jedného roka odo dňa, keď platiteľ túto skutočnosť zistil, najneskôr však uplynutím troch rokov odo dňa poslednej neoprávnenej výplaty rodičovského príspevku.

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

S prianím pekného dňa,
Lenka