Budem musieť platiť odvody, keď budem robiť na živnosť a súčasne sa aj zamestnám?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

mám založenú živnosť, ale súčasne som ešte aj na rodičovskej dovolenke.

Budem musieť po skončení RD, keď budem v živnosti pokračovať a zamestnám sa na dohodu, alebo skrátený úväzok, platiť odvody do zdravotnej?

Na živnosť zarobím za rok veľmi málo.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka ZP za SZČO popri súbehu TPP (platí aj popri RD) a živnosti platí nasledovné:
Ako SZČO si môžete popri TPP (RD) nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, tak výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Je na Vás, či budete platiť preddavky alebo nie.

Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka