Budem musieť platiť odvody do zdravotnej poisťovne zo živnosti a aj zo zamestnania?

Zodpovedané
27. máj 2024

Dobrý deň,

končí mi rodičovská dovolenka. Mám založenú živnosť, kde mám len príležitostný príjem, takže niektoré mesiace nezarobím. Od júna budem mať prácu na dohodu, ďalší mesiac na TPP.

Budem musieť platiť odvody do zdravotnej poisťovne zo živnosti a aj zo zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre odvody do zdravotnej poisťovne za SZČO popri súbehu TPP platí nasledovné:
Ako SZČO si môžete popri TPP nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, tak výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Je na Vás, či budete platiť preddavky alebo nie.

Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO. Následne Vám už určia výšku preddavkov na nasledujúce obdobie.

S prianím pekného dňa,
Lenka