Budem mať v prípade druhého tehotenstva nárok na tehotenskú a materskú dávku, keď sa starám o babku?

Zodpovedané
27. júl 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na RD s 2-ročnou dcérkou a k tomu už rok poberám opatrovateľský príspevok na babku. Pred pôrodom som bola 2 roky zamestnaná, avšak pracovná zmluva mi tesne pred termínom pôrodu skončila. To znamená, že materská mi vyšla no aktuálne v danej firme už nie som zamestnaná.

Budem mať v prípade druhého tehotenstva nárok na tehotenskú a materskú dávku, keď sa starám o babku už vyše roka?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské/materské by Vám nemal vzniknúť. Nie ste v ochrannej lehote, nemáte aktívne nemocenské poistenie a ani za posledné dva roky pred 13 týdňom/pôrodom 270 dní nemocenského poistenia.

Ak ste mali iba opatrovateľský príspevok, tak ste síce dôchodkovo poistená štátom, ak bola podaná prihláška, ale nie nemocensky. Ak sa Vám skončil pracovný pomer, tak už nie ste na rodičovskej dovolenke, ale poberáte rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka