Budem mať nárok na vyplácanie materského, ak mi nevznikol nárok na tehotenské a požiadam si o tehotenské štipendium?

Zodpovedané
12. aug 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam viac info:

Jedná sa o vysokú a budúci rok končím bakalárske štúdium.
Predpokladaný termín pôrodu je 25.11.2024.
Mám aktívne nemocenské poistenie - som zamestnaná.

Ak mi nevznikol nárok na tehotenské, ale požiadam si o tehotenské štipendium, budem mať nárok na vyplácanie materského, keď budem poberať tehotenské štipendium?

Ďakujem

Dobrý deň,

porodíte skôr ako skončíte 1. stupeň VŠ = vysokoškolské štúdium sa Vám nezapočíta.

Mohlo by sa započítať stredoškolské, ak by spadalo do obdobia posledných dvoch rokov pred pôrodom. Overte si túto možnosť, predpokladám, že od maturity ubehli už dva roky. V takom prípade ak nesplníte 270 dní nemocenského poistenia zo zamestnania, tak nebudete mať nárok na materské. Potrebujete splniť 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Ak by ste predsa získali nárok na materské, tak stratíte nárok na tehotenské štipendium, na ten by ste nemali nárok už v prípade kedy by ste mali nárok na tehotenské. Takúto skutočnosť oznamujete VŠ.

S prianím pekného dňa,
Lenka