Budem mať nárok na tehotenskú/materskú dávku, keď som v roku 2021 ukončila pracovný pomer?

Zodpovedané
Dnes o 09:00

Dobrý deň,

som na rodičovskom so synom, ktorý bude mať v decembri 3 roky. Zobrali ho do škôlky, ja som chcela ísť do práce, avšak v roku 2021 som ukončila pracovný pomer. To mi ale ešte vyšla materská.

Ak by som aj nastúpila v októbri do práce na TPP, budem mať nárok na tehotenskú dávku/materskú?

Som znovu tehotná.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nedosiahli by ste 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Museli by ste si nájsť na určitý čas dve zamestnania. Mohli by byť aj dve pracovné zmluvy (dohody) jednu s minimálnym príjmom, len aby sa odvádzali odvody na nemocenské poistenie. Súbežne dni by sa z oboch zmlúv započítali 2x. Uvedené sa týka materského.
Na tehotenské nebudete mať nárok, aby ste mali nárok na tehotenské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred 13. týždňom tehotenstva, čo nesplníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka