Budem mať nárok na tehotenskú dávku a na materskú?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná 7 rokov. Momentálne som už pol roka na PN. Kvôli ťažkej práci chcem zmeniť zamestnanie.

Keď dám výpoveď zo zdravotných dôvodov a hneď by som sa aj zamestnala, resp. krátku dobu by som bola nezamestnaná, (1-2 týždne), mala by som nárok na tehotenskú dávku a na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ otehotniete do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia - skončenia pracovného pomeru, tak viete ísť na tehotenské/materské z ochrannej lehoty. Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu.

Záleží kedy otehotniete. Treba si sledovať tých 270 dní. Buď by ste na materské išli z ochrannej lehoty alebo z nového zamestnania.

Ak už ste tehotná, tak nárok by ste mali mať.

S prianím pekného dňa,
Lenka