Budem mať nárok na tehotenské a materské, keď budem ďalej evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
28. aug 2024

Dobrý deň,

k 28.2.2024 mi skončil pracovný pomer, ktorý trval cca 3 roky. Od 1.3. do 14.7. som bola nezamestnaná a poberala som podporu v nezamestnanosti.
Od 15.7. do 14.8.2024 som bola zamestananá.
Od 15.8.2024 som opäť evidovaná na úrade práce.

Počas druhého pracovného pomeru som otehotnela (predpokladám okolo 25.7.), termín pôrodu mám zatiaľ 18.4.2025.

Budem mať nárok na tehotenské a materské, keď budem ďalej evidovaná na úrade práce?

Oplatí sa mi platiť dobrovoľne nemocenské ta,k aby mi vyšla maximálna výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské, materské z ochrannej lehoty budete mať.

Ak sa dobrovoľne poistíte, k dobe tohto aktuálneho poistenia, z ktorého by ste o dávku požiadali, sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch.

Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Pokiaľ DNP trvá kratšie ako 26 týždňov, dávka sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu (pre rok 2024 zo sumy 652 EUR).

Viac nájdete v linku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka