Budem mať nárok na PN, tehotenské a materské?

Zodpovedané
Včera o 07:46

Dobrý deň

som po materskej dovolenke, ktorá mi skončila v marci 2024. Som SZČO a počas rodičovskej som platila do zdravotnej poisťovne. V Sociálnej poisťovni som mala čestné vyhlásenie, že nepracujem.

Po skončeni MD si platím odvody aj do zdravotky a sociáky. Som znovu tehotná a termín pôrodu mám 3.4.2025. Dnes ma môj gynekolog vypísal na PN a neviem ako dlho na nej budem.

Budem mať nárok na nejakú PN, tehotenské a materské?

Ak by som PN nebola, tak by som lehotu poistenia 270 dní pred nástupom na materskú splnila a mala by som nárok na materské aj vyšší rodičovský.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ po skončení MD platíte odvody aj do zdravotky a sociáky, t.j. platíte odvody aj na nemocenské poistenie, máte aktívne nemocenské poistenie, budete mať nárok na PN, tehotenské aj materské.

Počas PN sa odvody neplatia, ale nemocenské poistenie bude trvať aj naďalej. PN neovplyvní výšku ani nárok materskej. Overte si v Sociálnej poisťovni, či máte aktívne nemocenské poistenie, a či Vám náhodou nevznikol dlh na poistnom.

S prianím pekného dňa,
Lenka