Budem mať nárok na materskú po dlhodobej PN a a OČR?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom materskej v roku 2024. Od roku 2017 som SZČO a od 1.7.2022 som sa zamestnala v jednej firme na TPP. Živnosť som nezrušila a ani neprerušila. Odvody do Sociálnej poisťovne som platila do 30.6.2022. Už k tomuto dňu som mala odpracovaných 270 dní za dva roky.

Od 2.12.2022 som bola PN. V júni 2023 som musela PN ukončiť a ísť s otcom na dlhodobú 90-dňovú OČR. A následne po skončení tejto OČR som išla na ďalšiu dlhodobú OČR s ďalším rodinným príslušníkom. Obaja boli po ťažkých operáciách. O pár dní nastupujem do práce (nejaké dni v novembri odpracujem). V decembri by som si chcela vybrať dovolenku a potom bude pracovný pomer ukončený. Od začiatku roka 2024 sa chceme začať snažiť o dieťa.

Ako to je prosím s tou ochrannou lehotou pre materskú po skončení pracovného pomeru?

Je pre mňa najlepšie prerušiť živnosť a ísť na úrad práce?

Alebo si živnosť stále nechať, len si nebudem dobrovoľne platiť odvody do Sociálnej poisťovne?

Živnosť by som si chcela nechať, ak by som sa rozhodla sa u práci ako SZČO vrátiť. Chcela by som, aby sa mi vypočítala materská z práce, kde som bola na TPP tak, aby sa na mňa vzťahovala ochranná lehota.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ odvody na Sociálne poistenie ako SZČO neplatíte, tým pádom v rámci živnosti nie ste nemocensky poistená.

Ak otehotniete do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia zo zamestnania, budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty a vypočíta sa z príjmov aktuálneho pracovného pomeru z ochrannej lehoty. Ešte by záležalo koľko dní sa platilo nemocenské poistenie z TPP a kedy by ste požiadali o materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka