Budem mať nárok na materskú, keď teraz otehotniem?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

v roku 2017 som sa zamestnala a po asi roku otehotnela. Keďže som mala dostatok odpracovaného času, mala som aj nárok na materskú. Tá mi skončila vo februári tohto roku. Pri opätovnom nástupe do práce som však využila deň dovolenky a v ten deň som aj dala výpoveď. Tým som mala nárok na najvyššiu možnú podporu, ktorú som aj využila. Po pol roku poberania podpory som sa zamestnala. Zamestnaná som teraz od októbra a zmluvu mám na rok, na dobu určitú.

Ak by som chcela teraz otehotnieť, mala by som nárok na materskú?

Počíta sa v tomto prípade aj predošlá materská a podpora do 270 dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu.

Do požadovaného počtu 270 dní sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia, za ktoré sa neplatí poistné - materská, PN aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Počas podpory ste neboli nemocensky poistená. Na materskú sa nastupuje v 34. týždni tehotenstva (pri rizikovom v 32tt). Ak by ste teraz otehotneli, mali by ste nárok na materskú, máte aktívne nemocenské poistenie z pracovného pomeru a 270 dní by ste mali splniť tiež a to za obdobie do novej materskej (predpoklad je, že by sa pracovný pomer skončil až 11/2023 ako uvádzate) a započítala by sa aj doba predchádzajúcej RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka