Budem mať nárok na materskú, keď som PN kvôli problémom?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materskú v mojej situácii. Študovala som na VŠ do 2.6.2023 (získala som titul). Popri štúdiu som od 26.7.2022 bola na RD (nemala som nárok na materskú). RD som ukončila 12.4 (otec dieťaťa nastúpil na materskú).
Od 2.6.2023 som bola na ÚP. Od 1.8. - 31.8.2023 som pracovala na DoPČ. Od 18.10.2023 som sa v tej istej firme zamestnala na TPP.
Od 15.11.2023 som na PN kvôli problémom v druhom tehotenstve. Termín pôrodu mám plánovaný na 17.5.2024.

Budem mať nárok na materskú?

Ak áno, z čoho sa mi bude počítať?

Viem, že od 1.1.2024 sa do obdobia 270 dní nemocenského poistenia počíta aj obdobia štúdia.

Počíta sa mi to aj v prípade, že som bola počas štúdia na RD, resp. mi bol vyplácaný rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské.

Ak u najnovšieho zamestnávateľa budete mať odvedené nemocenské poistenie menej ako 90 dní, (bez dní na PN), materské by sa vypočítalo z hrubej mzdy u predošlého zamestnávateľa v predošlom roku. Ak ste v predošlom roku nemali iného zamestnávateľa, alebo ak aj mali, ale poistné sa u neho zaplatilo za menej ako 90 dní, tak sa materské vypočíta z minimálneho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka