Budem mať nárok na materskú dovolenku, ak by som mala reťazový pôrod?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

na dcérku poberám rodičovský príspevok. Dcérka bude mať v auguste 2 roky.

Budem mať nárok na materskú dovolenku, ak by som mala reťazový pôrod?

Tak, že by som po skončení materskej s dcérkou hneď išla na materskú s druhým bábätkom. Firma, kde som predtým pracovala končí svoju činnosť ku koncu augusta tohto roka. V Sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, alebo je tam ochranná lehota 8 mesiacov.

Keby teraz ostanem tehotná musím si všetky vyšetrenia alebo pobyt v nemocnici hradiť sama?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením súčasného pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, a ak by sa platilo nemocenské poistenie nad 90 dní, výpočet materskej by bol z tohto zamestnania.

Ak by ste sa prihlásili na dobrovoľné poistenie a pred nástupom na materskú ho mali stále aktívne, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia a mali by ste tiež nárok na materské.

Ak by ste čerpali dovolenku v zamestnaní pred skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. V tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty, ak by ste otehotneli najneskôr do pol roka = 180 dní od skončenia nemocenského poistenia (od skončenia pracovného pomeru).

Ak po skončení pracovného pomeru sa pôjdete zaregistrovať na ÚPSVaR zdravotné poistenie bude za Vás platiť štát. Alebo v zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Tým, že by ste boli platiteľom štátu, za vyšetrenia platiť nebudete, resp. tak ako doteraz.

S prianím pekného dňa,
Lenka