Budem mať nárok na materskú, ak nepracujem na dobu neurčitú?

Zodpovedané
17. okt 2022

Dobrý deň,

pracujem v istej firme už 5 rokov, ale nemám zmluvu na neurčito. Spoločnosť má viac firiem, tak nás prehadzujú, aby sa vyhli zamestnať ľudí na dobu neurčitú. Pracujem tam len kvôli dobrému platu.

Ak by som otehotnela, porodila a chcela reťazové tehotenstvo, mala by som nárok opäť na materskú dovolenku?

Prípadne, keby mi zmluva v práci skončila, až keď by som bola na materskej, mala by som na ňu opäť nárok?

Ak nie, koľko je potrebné mesačne si platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste otehotneli teraz počas trvania pracovnej zmluvy, tak by ste mali nárok na tehotenské/materské.

A by došlo k zániku pracovnej zmluvy kvôli dobe určitej, boli by ste na materskej a otehotneli by ste druhýkrát ešte počas trvania pracovnej zmluvy, alebo maximálne šesť mesiacov po zániku pracovnej zmluvy stihli by ste ochrannú lehotu.

O dobrovoľnom nemocenskom poistení som písala v téme:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Na to, aby ste dávku tehotenské/materské získali, musíte mať spolu najmenej 270 dní nemocenského poistenia za predchádzajúce 2 roky. Do tohto počtu 270 dní sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatníte dávku tehotenské, materské, (zo zamestnania, dobrovoľného poistenia), ale aj doba iného už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v období posledných dvoch rokov predtým než začnete poberať tehotenské/materské. Do týchto 270 dní sa teda započítavajú dni aj predchádzajúceho zamestnania, príp. ak by ste už boli na materskej a nejaký čas by Vám pracovný pomer trval, tak aj za tie dni.

S prianím pekného dňa,
Lenka