Budem mať nárok na materskú, ak by som znovu otehotnela?

Zodpovedané
16. okt 2022

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej s 9-mesačným synom. Je to moje prvé dieťa. Pracovný pomer mi na základe dohody so zamestnávateľom skončil deň pred nástupom na materskú dovolenku, zamestnaná som bola nepretržite asi 7 rokov.

Budem mať nárok na materskú, ak by som znovu otehotnela?

Ak nie, čo mi odporúčate, aby som nárok na materskú mala?

Ďakujem

Dobrý deň,
jednou z podmienkou na získanie materského je mať aktívne nemocenské poistenie. Tým, že Vám pracovný pomer skončil pred nástupom na materskú, už nie ste nemocensky poistená. A pokiaľ nie ste a ani nebudete nemocensky poistená ako zamestnanec, príp. SZČO, riešením je dobrovoľné nemocenské poistenie.
viac som o tejto možnosti písala v téme:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...
Na to, aby ste dávku tehotenské/materské získali, musíte mať spolu najmenej 270 dní nemocenského poistenia za predchádzajúce 2 roky. Do tohto počtu 270 dní sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňujete dávku tehotenské, materské, (z nového zamestnania, dobrovoľného poistenia), ale aj doba iného už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v období posledných dvoch rokov predtým než začnete poberať tehotenské/materské. Do týchto 270 dní sa teda započítavajú dni predchádzajúceho zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka