Budem mať nárok na materské v prípade, že by som bola celé tehotenstvo na PN?

Zodpovedané
16. nov 2023

Dobrý deň,

od roku 2020 som bola na rodičovskej a po nej som brala podporu v nezamestnanosti. Do práce som nastúpila 1.10.2023, takže tam pracujem necelé dva mesiace.

Pred pár dňami som zistila, že som tehotná. Moja práca je fyzicky náročná pre tehotnú ženu.

Budem mať nárok na materské v prípade, že by som bola celé tehotenstvo na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

platená PN počas trvania pracovného pomeru sa započíta do potrebnej doby nemocenského poistenia. Je ešte otázne, že či by ste z nového zamestnania dosiahli 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu. Ak nie, či ste pred skončením predchádzajúceho pracovného pomeru, čerpali dovolenku, alebo nejaké dni odpracovali po skončení RD pred skončením pracovného pomeru. Potom by sa dni na RD započítali do potrebných dní nemocenského pooistenia za posledné dva roky, pokiaľ v danom čase ešte trval predchádzajúci pracovný pomer. Takto by ste mali nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka