Budem mať nárok na materské, ak by som bola PN?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

čakám tretie dieťatko, termín pôrodu mi bol určený na 17.10.2024, nástup na MD 5.9.2024.
1.10.2023 som nastúpila do práce na plný úväzok.

V januári 2024 som otehotnela a kvôli komplikáciám som bola 5 týždňov PN. Znova sa necítim dobre a môj lekár mi odporúčal PN.

Budem mať nárok na materské, ak by som tak spravila uz začiatkom augusta?

Budem mať vôbec nárok, ak by som na ďalšiu PN aj nenastúpila?

Predpokladám správne, že do 270 dní sa nezaratáva PN a ani OČR?

Prvé dve deti som mala ako denná PhD. študentka, takže som nemala nárok na materské a ani tehotenské, čo ma veľmi mrzelo. Rada by som sa, pochopiteľne, tomu vyhla.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, budete mať nárok na materské. Započíta sa aj obdobie na PN, platenej OČR pokiaľ v období PN, OČR pracovný pomer trval a trvá naďalej.

Na PN môžete nastúpiť aj hneď.

S prianím pekného dňa,
Lenka